Rady pro cestovatele
Pozn.: Tato sekce je velmi neaktuální (z roku 2000), čili může sloužit maximálně pro velmi hrubou orientaci, ale asi si budete chtít sehnat aktuálnější info...
Obecné
Peníze
- Pro informaci: v době naší návštěvy byl kurz Solu asi 11-12 Kč a Boliviánu kolem 6 Kč.
- Většinou je výhodnější platit pomocí Solů/Boliviánů než dolarů (přepočítací kurs je výhodnější), to však neplatí vždy (např. vstupné na Inca Trail a Visitor's Ticket v Cuscu nás vyšly v Solech dráž, než by stály v dolarech.
- Bankomaty na mezinárodní kartu Maestro (u nás se dává zadarmo třeba k Studentskému kontu u IPB a podobně) se vyskytují ve větších městech (př. Potosí, Puno, Ica...) a vybírat lze bez problémů (s ohledem na denní/měsíční/jiný limit karty)
- Výměna cestovních šeků American Express je bezproblémová. Kurs je o pár procent méně výhodný, než na hotovost, ale to je vyváženo výhodnějším kursem na nákup šeků. V některých bankách je vyměňování šeků zdlouhavé, v jiných vám to vykešují hned. U směnárníků je to úplně nejrychlejší, ale zase mohou mít nižší kurs.
- Plaťte v menších bankovkách/mincích. Bankovky v nominální hodnotě 50 (nebo nedejbože víc!) jsou pro většinu lidí neřešitelným problémem. Je dobré si je rozměnit na místě, kde disponují s více penězi (př. při kupování lístků na bus apod...), rozhodně kupovat banány za 50solovku není dobrý nápad. I když budete platit jen pětkama a dvackama, stejně se nevyhnete situaci, kdy prodavač odběhne, nebo někoho pošle rozměnit.
- Pokaždé se ptejte na slevu, zejména zabírá "descuenta para estudiantes", a to i když nemáte ISIC - většina neví, co to je. Výjimkou je např. vstup na Inca Trail, kde ISIC kontrolují. V Cuscu nám ovšem dali studentský Visitor´s Ticket i na kartu IYTC, což není studentská, ale jen mládežnická (do 26 let - dělá to GTS)
Doprava
- Lístky na autobusy kupovat přímo u dopravce, nikoli přes jakéhokoli prostředníka (cestovku, naháněče turistů, apod.), který na tom pochopitelně vydělá. Pokud odněkud jezdí nějaký bus, musí tam taky být kancelář společnosti. To samé platí i pro výlety a exkurze ("tours").
- Nejste-li nuceni vzít jediný spoj, který je k dispozici a máte na výběr (např. cesta z Orura do La Pazu, kde jezdí spousta busů), klidně se po lístcích shánějte až 5 minut před odjezdem, nebo si kupte nástupištěnku a jděte na nástupiště, kde se o vás poperou:-)
- Pozor na daň z použití terminalu - v městech, kde mají autobusový terminal vybírají při odjezdu daň, aby vás pustili na nástupiště (cosi jako "nástupištěnku"). Je třeba s tím počítat a mít nějaké drobnější peníze. V Bolívii stojí okolo 1 až 2 Bs, v Peru obvykle asi 1 Sol.
- Stojí za úvahu vzít si s sebou obal na batoh - jednak nejsou zvyklí se zavazadly jednat v rukavičkách a hlavně často se vozí na střeše, takže mohou ochránit před prachem. Rozhodně se vyplatí do letadla, protože tam při překládání zacházejí s batohy daleko nejhůř, a to dokonce i v "civilizované" Francii!
Jídlo
- Jíst se vyplatí v Comedor Popular - obvykle součást krytého mercada. Je tam vysoká koncentrace kuchařek, a tak se lépe smlouvá (jídlo cca za 1,5 S/ nebo kolem 3 Bs), ale hlavně si vždy vyberete. Také se klidně podívejte do hrnců, co vám to nabízí s tím, že nerozumíte.
- Témeř všude nabízejí menu, resp. desayuno/almuerzo/cena - což je jakési jídlo dne - nemáte sice na výběr (nebo jen z omezeného počtu jídel), zato je výrazně levnější, než normální jídlo. Obvykle obsahuje polívku, jídlo a nějaké pití.
Rady pro cestovatele - konkrétní
Lima
- Z letiště se dá nejlépe dostat (víte-li kam) tak, že vylezete ven a vezmete nějaký taxi. Je jich tam spousty, takže se dá smlouvat. Rozhodně nebrat ten turistický bus za dolary (co jsme vzali my:-), jakmile vám někdo nabídne něco za dolary, nebavit se s ním.
- Taxi pro dopravu ve městě je rychlejší a jednodušší, než mikrobusy. V počtu 4 lidí je to i levnější. Cenu za dopravu na určité místo vám řidič řekne předem (ne-li zeptejte se). Nejlépe se smlouvá tak, že zastavíte několik taxiků (každý jednoho) a smlouváte současně, kdo se dostane nejníž křikne na ostatní a jede se.
- Letenky, kopie pasů a jiné "cennosti" lze nechat na české ambasádě (Baltazar La Torre 398, čtvrť San Isidro). Také nezapomeňte na odletovou daň 25 USD na osobu, platí se na letišti při odletu.
- Nemáte-li před odjezdem ještě dost dárků a suvenýrů (my jsme tam rovnou nakupovali na Vánoce), zajeďte do ulice La Marina, kde je toho spousta. Ovšem jsou to většinou takové "umělé" předměty. Vyplatí se tu nakoupit před odletem věci, které nechcete během cesty tahat s sebou (např. sošky, dešťové tyče) a možná peruánský alkohol - Pisco v zajímavých láhvích, ale např. alpakové věci kupujte radši v Bolívii (jedete-li tam také) - jsou hezčí.
Puno
- Hotel Manzano za 11 solů na osobu (lze sehnat i levnější, ale tenhle je se snídaní) je hned u kolejí blízko stadionu. Šéfuje mu takovej sqělej děda, přijedete-li z Limy v pět ráno, nechá vás tam přes den zadarmo a platíte až následující noc. Je tam klídek a pohoda.
- Výlety na Los Uros a na Amantani stojí za pokus, ostrov Taquile stojí za prd. Výlety nabízí hafo cestovek, ale lepší je asi jít prostě do přístavu a někam se tam nacpat (my jsme jeli s cestovkou a šlo to, ale bez ní by to bylo lepší).
- Sillustani je poměrně zajímavé, ale než tam jet s cestovkou (jako my), zkuste spíš sehnat taxika a zjistit kolik by to tam stálo. Vstup stojí 5 Solů a celá tour 15 Solů, nacpe-li se vás víc do taxika, pod 10 na osobu za dopravu se dostanete určitě.
Uyuni
- V Uyuni budete chtít asi hlavně jednu věc - totiž "tour" do Altiplana. To asi bez cestovky moc realizovat nejde, tedy je třeba smlouvat. Cestovek je tam spousta, a tak velmi efektivní metoda je chození od jedné k druhé a postupně usmlouvávat a argumentovat nižší cenou u konkurence. Některé cestovky vám na tuhle hru nepřistoupí, ale většina jo. Obzvláště zajímavá je situace, pokud doplňujete počet lidí do džípu (my jsme byli čtyři a tak tam, kde už měli dva, nebo tři lidi o nás měli dost velký zájem). Cenu jsme srazili ze 70 USD na 50 na osobu, možná by šlo jít i níž, ale to už začínají být dost nepříjemní.
- Můžete zkusit domluvit se rovnou s řidičem a cestovku z toho vynechat. Nevím, jestli to jde, protože auta jsou asi majetkem těch cestovek, ale za pokus to možná stojí. Kontakt na našeho řidiče: Quintín Alvarez, Calle Sucre 681, Uyuni, telefon 2775.
- Vezměte si na Altiplano s sebou jelení lůj, hodí se i nějaký obal na batoh proti prachu. Nezapomeňte na plavky!
- Bydlet se dá v Residencial Sucre za 15 Bs na osobu
- nejste-li nějaké fajnovky, jezte v místních "hospodách", kde se stravují i místňáci, v restauracích pro gringa je hrozně draho.
Potosí
- Hlavní "atrakcí":-) jsou Potosijské doly v kopci Cerro Rico. Buďto tam můžete jet s cestovkou za 10 USD, nebo to ukecat na 30 Bs (ani ne půlka) anebo tam jít úplně sami bez cestovky - vydáte se z Potosí nahoru do kopce, přijdete do těžebního areálu a tam u nějaké štoly vás někdo za menší spropitné provede. Podíváte se dovnitř, pokecáte s horníky a zase jdete. Dáte za to pár boliviánů, ale zase to je bez průvodce a asi se nepodíváte tak hluboko a dlouho. Volba mezi posledními dvěma možnostmi je na vás.
- "dárky" pro horníky (dynamit, doutnáky, 96% alkohol) se sice dají koupit cestou k dolu, ale nejlepší je koupit normálně na trhu hodně koky - za tu budou nejradši a vyjde vás to nejlevněji.
- Bydlet se dá třeba v alojamiento La Paz za 15 Bs, nebo v a. Ferrocarril, kde nás nechali v třílůžáku za 42 Bs všechny čtyři
- Internet Tuco's naproti Banco Nacional de Bolivia se holedbá titulem "The highest cyber in the world". Nevím, zda je to pravda, každopádně je u něj bankomat mj. na Maestro a vede ho slečna, která umí anglicky a může vám pomoci vysvětlit úředníkům v bance, že jste kartu strčili do špatné dírky toho bankomatu:-).
- Busy do Orura jezdí z terminalu, kde je spousta společností, klasicky se dá cena usmlouvat (my z 35 Bs na 15 Bs).
La Paz
- Autobusy do Rurrenabaque jezdí ze čtvrti Villa Fátima, všechny okolo 11 hodin ráno, odpoledne už nic, ale hned na rohu ulice, odkud busy odjíždějí je levné alojamiento za 12 Bs na osobu.
- Chcete-li spát někde v centru, počítejte s tím, že hostely jsou dražší a plnější a sehnat něco nemusí být úplně snadné.
- V ulici Ságarnaga a okolí se dá nakoupit poměrně levně spousta věcí,
jako suvenýry a dárky (amulety, sošky, věci z alpaky atd...). Čekali
jsme lepší ceny, než v Peru, ale v průměru to vyšlo zhruba nastejno, s
tím, že např. bolívijské svetry se nám ale líbily daleko víc (ty
peruánské jsou takové "umělejší"). Dá se dobře smlouvat
nakupuje-li vás víc u jedné babky na ulici ve větším množství.
Kupovat věci v kamenných krámcích je dražší, ale zase tam mají pár
věcí, které na ulici nenajdete. Orientační ceny:
- teplý alpakový svetr okolo 40-50 Bs
- alpakové ponožky, rukavice, hučky a kulichy kolem 8-15 Bs
- talismany, malé sošky, náramky na ruce a podobné drobnosti zhruba 1-3 Bs za kus
- zampoňa (Panova flétna) nebo různé píšťaly cca 10-30 Bs podle provedení
- charango (místní strunný nástroj - malá kytarka s 5 dvojstrunami) od 200 do 500 Bs i víc, podle materiálu
- Autobusy do Copacapany jezdí hlavně ráno okolo 8 hodiny od hřbitova (Cementerio) i z terminalu, odpoledne je to horší (nám se odpoledne odjet nepodařilo), podobně i do Puna. Do Puna se dá ale dostat levněji tím, že dojedete na hranice (Desaguadero), projdete a odtud jiným budem do Puna.
Rurre
- Pro nejobvyklejší tour do džungle a pampy (2+3 dni) je nejlepší klasicky se poptat v několika cestovkách a paralelně smlouvat cenu (podobně, jako v Uyuni). Tímto způsobem jsme srazili cenu z původních 720 Bs až na 530 Bs.
- Když s cestovkou, tak s Donato Tours:-). S tím jsme jeli my a bylo to nakonec super. Donato je majitel, šéf a průvodce po pampě v jednom, je to neuvěřitelnej improvizátor a nechal nás přespat i u něj doma. U jiných cestovek jednají poněkud chladněji. Navíc netahá z vody krokodýly a nechá je být, narozdíl od ostatních. V době, kdy jsme tam byli byla jeho cestovka dost nová (asi měsíc a půl). Každopádně se u něj poptejte...
- Hned vedle Donato Tours je alojamiento za 10 Bs na člověka.
- Ještě levněji by mohlo vyjít poptat se po soukromém průvodci - to vyžaduje mít s sebou ale svoje věci (stany apod.). Kontakt na nějakého byl vyvěšen i u Donata (to moc nechápu - vždyť je to konkurence?!?!)
- Busy do La Pazu jezdí kolem 10 a 11 hodiny ráno, odpoledne nic.
Cusco
- Zhruba půldenní klasický výlet na od Tambo Machay přes další dvě ruiny na Saqsaywaman lze doporučit, je to celkem zajímavé. Buďto můžete jet busem na Pisac a vystoupit u Tambo Machay a jít pěšky do Cusca, nebo naopak a od Tambo Machay přijet stopem, nebo se to dá jít celé pěšky (není to daleko, Tambo Machay je podle LP sice 8 km, ale pdle nás tak maximálně 4). Nejlepší je asi první varianta - skončit u Saqsaye. Cestou od Puca Pucará si to nezkracujte svahem a projděte celou serpentýnu, jinak minete Qenqo.
- Hostel San Cristobal nás stál 7,5 S/ na osobu, kolem 8 S/ by neměl být problém něco sehnat (horší to asi bude v hlavní sezóně)
- Najíst se dá výborně v hlavním krytým mercadu, kde vaří spousta babek, takže je velký výběr a levno - 1,5 S/ za menu. Trh je i trochu organizován (sekve ovoce, zelenina, maso, pečivo atd..) takže se tam dá celkem v pohodě vyznat a nakoupit. Hned vedle je nádraží, odkud se jezdí na Inkáč.
- Cestovatelská "povinnost" - Inka Trail se dá začít buď na km. 88 (většina), nebo na km. 82 (jde to i na vzdálenějších, ale Inkáč je celkem zajímavý a doporučoval bych ho jít celý). Na km 82 se dá dostat i busem, jinak jenom vlakem z Cusca v 7:45. Při vystupování z vlaku se nedivte, že většina jede až do Aguas Calientes! Lístek na vlak se vyplatí koupit zpáteční, protože shánění lístku v A. C. není nijak snadné.
- Před absolvováním Inka Trailu je celkem vhodné se aklimatizovat (třeba u Titicacy) - vyplatí se to a odvděčí se to tím, že si ho daleko víc užijete. Zbytečnosti (př koupené suvenýry atd...) lze nechat v hostelu v Cuscu, nechají vám to všude a nám se nic neztratilo.
- Odjet z Cusca do Arequipy se dá nejpozději kolem 17 až 18 hodiny, potom už ne. Odjet tentýž den, co přijedete z Inkáče se bohužel nedá.
Nazca
- Bydlení například v hotelu Pajonal za 8 S/ na člověka je fakt dobrý (double se sprchou!)
- Výlety za pamětihodnostmi absolvujte sami bez cestovky za pomoci taxika (nevadí-li vám že přijdete o "odborný" výklad). Zatímco cestovka nabízela po 10 S/ tři výlety (jeden směrem na pohřebiště mumií, jeden na akvadukty a jeden na Mirador) - tedy celkem 30 S/, my jsme si ty hlavní objeli taxikem. Zavezení k akvaduktům Cantallo (kousek za městem - šlo by tam i dojít pěšky) nás v šesti každého vyšlo na 2 S/, vstup na 3 S/. Na tentýž lístek se ještě můžete podívat na ruiny Paredones, ale není o co stát. Hřbitov mumií Chauchilla si rozhodně nenechte ujít, taxik (zase v šesti) nás tam stál 3 S/ na osobu a vstup taky. Pořádně se předem domluvte s taxikářem na ceně, ať se vyhnete nepříjemnému dohadování po příjezdu!
- Nazca Lines si můžete prohlédnout buď z letadla (aktuální cena byla, když jsme tam byli my 25 USD), na což jsme neměli a tak to nemůžu komentovat, nebo z věže Mirador - není to nic moc (vidíte pořádně jen dva menší obrazce z výšky cca 3. patra, ale lepší než nic). Vstup na Mirador stojí 1 sol. Nejlépe se tam dostanete tak, že pojedete na Icu, u Miradoru vystoupíte a pak si něco stopnete, nebo řeknete řidičovi ať 5 minut počká (to nás stálo každého půl solu). Celkem jsme tedy za tyto "atrakce" zaplatili 12,5 S/ místo 30 s cestovkama.
- V Nazce není bankomat na MasterCard, jen na VISA, na MC je v Ice.
- Internetu je tu málo a je dost drahý (4 S/, normálůně stojí okolo 2,5 solu)
- Mají tu děsně levný jahody (1,5 S/ za kilo!)
Ica
- Museum Marie Reiche je celkem zajímavé, ale pozor - studentské vstupné platí jen pro peruánské studenty, takže zaplatíte plnou cenu - 5 solů.
Paracas
- Pokud jsou rezidence u moře prázdné, lze tu "přebufetit" přes noc na pobřeží
- Výlety na Islas Ballestas se dají domluvit přímo v přístavu - mělo by to vyjít levněji, než z Pisca
- Potřebujete-li zabít čas, jeďte do Lagunillas, kde je poměrně pusto a dá se tam bivakovat, ale těžko seženete vodu (v restauracích si jí dovážejí a nám dali dvakrát, potom už nadávali). Můžete odtud jít na výlet k výhledu na lachtany (Mirador de Lobos) - cca 6km a k La Catedral - zajímavé útesy a jeskyně na pobřeží (8 km). Lachtany doporučuju, pokud nemáte na výlet k Isla Ballestas. Jinak je celý poloostrov Paracas jedna poušť, kde není vůbec nic. V rybářské přístavu si můžete od rybářů koupit levně ryby (usmlouvat 2 ryby za 3 soly na 8 ryb za 2 soly:-)