Trasy cest

Trasa cestování po Turecku

1998: Hlad, Alf, Diki, Krup (červeně)

Z Istanbulu (1) jsme vyrazili busem přes Ankaru do Kappadokye a tam strávili několik dní průzkumem skalních měst v Göreme (2). V dáli jsme viděli sopku Erciyes a rozhodli se k ní vypravit a vylézt na ni. To se úplně nepovedlo, ale aspoň jsme v nedalekém Kayeseri (3) nakoupili kilimy. Dále jsme zajeli do Derinkuyu (4), kde je podzemní město a do údolí Ihlara (5).

Poté jsme chytli stopa k jižnímu pobřeží Turecka do Mersinu (6). Podívali se na Středozemní moře a křižácký hrad Anamur (7). Vedro a komerce Turecké riviéry nás ale donutily k ústupu zpět do vnitrozemí.

Nemohli jsme pochopitelně vynechat travertiny v Pamukkale (8) a se zastávkami v Dinaru (9) a v Calu jsme dojeli až do orientálního města Kütahya (10) a poněkud náhodou objevili i antický Diův chrám v Aezanoi (11).

Přes Bursu (12) jsme dorazili až do přímořského města Bandirma (13), odkud jsme chytli nakonec loď přes Marmarské moře zpět do Istanbulu (14).


2002: Hlad, Alf (zeleně)

Z Istanbulu (1) jsme přejeli dálkovým spojem až do Diyarbakiru (2). Dále jsme jeli do Tatvanu (3), odkud jsme si zajeli na sopku Nemrut a poté pokračovali podél jezera Van do města Van (4).

Od Vanu jsme odjeli na sever do Karsu (5) a Ani (6) na hranicích Turecka a Arménie. Vrátili jsme se do Erzurumu (7) a poté se vydali na túru přes pohoří Kaçkar (8) až na pobřeží Černého Moře.

Nějaký čas jsme strávili v Trabzonu (9) a poté se už přes Samsun (10) vrátili zpět do Istanbulu (11).


2006: šPatníci (modře)

Druhý den po příjezdu do Istanbulu (1) jsme se vydali vlakem do Kayseri a rovnou busem do Göreme (2), kde jsme strávili dva dny ve skalních městech

S krátkou prohlídkou Kayseri (3) jsme pokračovali dále nočním vlakem do Divrigi (4), horského městečka se starodávnou mešitou. Následující den opět vlakem soutěskami Eufratu do Erzurumu (5).

Dále jsme pokračovali přes Yusufeli do pohoří Kaçkar (6), kde jsme strávili dva dny výstupem na nejvyšší vrchol (3937m) a další tři dny přechodem na severní stranu.

Odtud jsme odjeli busem do Trabzonu (7), kde jsme strávili jeden den ve městě (trhy, kovotepecké dílny) a další výletem do horského kláštěra Sumela (8).

Busem po pobřeží jsme dojeli do Sinopu (9) a následně do Ayanciku (10), kde jsme se dva dny váleli u moře. Přes Sinop jsme se nočním busem vrátili do Istanbulu (11), kde jsme strávili poslední den.